Taikos pr. 51, Kaunas, LT-50428
+370 37 332692, +370 37 332572
vyturiovm@vyturys.kaunas.lm.lt

Patyriminės pamokos Pamario krašte

Patyriminės pamokos Pamario krašte

Mokytis keliaujant ir smagiau, ir įdomiau. Tuo dar kartą įsitikino 7a klasės mokiniai, dalyvavę visos dienos patyriminėje edukacinėje išvykoje į Pamario kraštą. Pamario kraštas garsėja savo unikalia istorija, Mažosios Lietuvos kultūros puoselėjimu, vandens formuojamos gamtos grožiu ir žvejybos tradicijomis.

Šilutė – Mažosios Lietuvos regiono centras
Kelionė iki Šilutės neprailgo: važiavome vaizdingu senuoju Jurbarko keliu, kuris vingiavo palei Nemuną. Pro mikroautubuso langus skriejo piliakalniai ir Lietuvos pilys, emocijas stiprino lietuvių liaudies ir ukrainiečių patriotinės dainos. Atvykusius į Šilutę mus pasitiko gidė Živilė, kuri (kaip netikėta!) yra mokytoja. Jos iniciatyva mieste įgyvendintas ne vienas Šilutės meno mokyklos mokinių dailės projektas: centrinėje gatvėje įrengti „Šilutės sekretai“, pasakojantys šios gatvės gyventojų istorijas, o Šyšos upėje visus džiugina išdykėlės medinės katės.
Šilutės miesto pagrindas – trys senosios gyvenvietės, kurios buvo sujungtos XX a. pradžioje, o miesto statusas buvo suteiktas tik 1941 metais. Šilutė, kaip ir visa Mažoji Lietuva, iki 1923 metų priklausė Vokietijai, todėl čia išlikę daug vokiškos architektūros statinių (senoji gaisrinė, paštas, evangelikų liuteronų bažnyčia, geležinkelio stotis ir tiltas, Turgaus aikštė…), gatvių tinklas, senieji grindiniai ir želdiniai. Miesto puošmena – Hugo Šojaus dvaras, 1721 m. įkurta sodyba Šilutėje. Šiuo metu dvaras yra restauruotas, jame įkurtas Šilutės muziejus. Sužavėjo sutvarkyta aplinka, gėlynai, sukurti lauko sietynai ir skoningos dekoracijos.

Rusnės sala
Rusnės vardas kilo nuo Nemuno atšakos, vadinamos Rusne. Tai didžiausias Lietuvos miestelis esantis saloje, garsus gamtos grožiu, paukščių įvairove bei pavasariniais potvyniais. Rusnė, sena žvejų gyvenvietė, ir šiandien garsėja žuvininkystės tradicijomis. Su Rusnės istorija, gamta ir kulinariu paveldu geriausia susipažinti plaukiant laivu viena iš Nemuno atšakų – upių. Mes taip ir padarėme: plaukėme Atmatos upe laivu „Sambis“, pavadintu vienos iš kuršių genčių vardu, klausėmės kapitono Algio pasakojimų apie Nemuno deltos gamtą, paukščius ir žvejų nuotykius bei su pasimėgavimu kirtome gardžią žuvienę.


Įtraukiančios edukacijos Kintų Vydūno kultūros centre
Kintų Vydūno kultūros centras įsikūręs 1705 m. statytoje buvusioje parapijinėje pradžios mokykloje, kur 1888 – 1892 m. mokytojavo žymus Lietuvos filosofas, rašytojas ir kultūros veikėjas Vydūnas. Mus pasitikusi muziejininkė Asta pirmiausia visus susodino į senovinius mokyklinius suolus ir papasakojo apie Vydūno asmenybę, pedagoginę veiklą ir jo literatūrinį palikimą. Po to pakvietė į pojūčių edukaciją „Išgirsk, pamatyk, paliesk“: „Juslių“ edukaciniame kambaryje atkreipėme dėmesį į skirtingus pojūčius, kuriais suvokiame ir pažįstame pasaulį, o „Tilsmo kambaryje“ įsiklausėme į savo vidinius pojūčius, žengdami per šviesos ir garso instaliacijos ratus, įrengtus pagal Vydūno aiškinamas energetines saules.
Kitame muziejaus pastate įkurtoje „Emalio meno galerijoje“ mūsų laukė susitikimas su dailininke. Jos vedamoje edukacijoje „Baltų genčių papuošalai“ susipažinome su emalio meno technika ir kiekvienas pasigaminome papuošalą – sagą.

Ventės rago ornitologinė stotis
Per Nemuno deltos regioninį parką eina Arktikos-Europos-Rytų Afrikos paukščių migracijos kelias. Ventės rago ornotologinė stotis yra viena seniausių migruojančių paukščių žiedavimo ir tyrimo vieta pasaulyje, čia yra įrengta didžiausia pasaulyje paukščių gaudyklė. Ilgametis stoties direktorius Vytautas Jusys mums papasakojo ir parodė, kaip žieduojami ne tik paukščiai, bet ir laumžirgiai! Žieduojant paukščius galima nustatyti, kur jie žiemoja, kur ir kokiu greičiu skrenda, kiek metų gyvena, gauti kitų svarbių žinių. Sužinojome, kad jis pats asmeniškai jau yra sužiedavęs daugiau kaip 850 tūkstančių įvairių paukščių.

Patirtinis mokymasis – tai mokymas(is) veikiant, kai besimokantieji patys kuria savo žinojimą, įgauna įgūdžių, ugdosi gebėjimus ir vertybes iš tiesioginės savo, o kartais ir kitų patirties. Tautinės tapatybės formavimas ir patriotiškumo, pilietiškumo ugdymas, mokykloje įgytų teorinių istorijos, literatūros, biologijos, technologijų dalykų žinių papildymas praktine veikla, bendradarbiavimo, smalsumo, fizinio aktyvumo skatinimas, pasitikėjimo savo jėgomis ugdymas – štai kiek įgūdžių ir kompetencijų patobulinome vienos dienos išvykoje.

7a klasės vadovė Jolanta Leonavičienė