Tarptautinis projektas „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“

Jau šeštą kartą gimnazija dalyvavo tarptautiniame projekte „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“. Projektas, kurio tikslas – populiarinti skaitymą, lietuvių ir latvių literatūrą, kultūrą, tarpkultūrinius ryšius, bendradarbiavimą, Lietuvos ir Latvijos mokyklose – vyksta nuo 2017 metų. Veiklas organizavo bibliotekininkės, pradinių klasių, geografijos, muzikos mokytojos.

Rugsėjo 22 -29 dienomis vykusiose veiklose trečių klasių mokiniai mokėsi latviškai pasisveikinti, atsisveikinti, susipažinti. Šie metai Latvijoje paskelbti žinomo latvių poeto, rašytojo, visuomenės veikėjo Imanto Zieduonio metais, minint rašytojo 90 metų jubiliejų. Mokiniai susidomėję klausėsi I. Zieduonio „Meškiukų pasakos“. Aptarę skirtingus meškiukų charakterių bruožus, nupiešė labiausiai patikusį veikėją. Taip pat klausėsi latvių lopšinės „ Aijā žūžū lāča bērni“. Lopšinės žodžius rodėme per projektorių, mokiniai neraginti patys pradėjo dainuoti. Trečiokams labai patiko dainuoti latvių kalba.

8b klasės mokiniai netradicinės geografijos pamokos metu į lietuvių kalbą vertę latviškus žodžius, ieškojo informacijos apie didžiausius Latvijos miestus, upes. Žiūrėdami apie Latviją dokumentinį filmą latvių kalba, ne tik palygino kalbų panašumus ir skirtumus, bet ir sužinojo daug įdomių faktų apie kaimynus latvius. Žinias apie Latviją pasitikrino žaisdami protmūšį.

Ib klasės gimnazistai, susiskirstę į penkias komandas, ieškojo atsakymų į klausimus. Teko gerokai pasukti galvas. Tradiciškai protmūšį apie Latviją gimnazistams vedė Kauno Europe Direct centro vadovė Diana Lukoševičiūtė-Burneikienė. Daugiausia taškų surinko komanda „Mergaitės“.

Per muzikos pamokas, IIa ir IIb gimnazinių klasių mokiniai, klausydami Šiaulių universiteto docentės R. Kvašytės paskaitos „Lietuvių ir latvių kalbų paralelės“, analizavo latvių gramatiką (balsių, priebalsių tarimą, kirčiavimo ypatybes). Iš pateiktų trijų latviškų dainų išsirinkę dainą „Gaismiņ, teci man pa priekšu“ gimnazistai skaitė dainos tekstą, lygino jos latvišką ir lietuvišką tarimus. Išmoko padainuoti latviškai, o per instrumentinio muzikavimo pamokas tą pačią dainą grojo.

Bibliotekoje parengėme latviškų leidinių parodą.

Projekto organizatorius – Vytauto Didžiojo universitetas. Projekto partneriai: Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasada, I. Zieduonio muziejus, Asociacija „Lietuvos ir Latvijos forumas“.

Projekto gimnazijoje koordinatorė bibliotekininkė Audronė Jokubauskienė