Taikos pr. 51, Kaunas, LT-50428
vyturiovm@vyturys.kaunas.lm.lt

Spalio 15-oji – Pasaulinė baltosios lazdelės diena

Spalio 15 d. minima Pasaulinė baltosios lazdelės diena. Ja siekiama atkreipti dėmesį, kad ne visi iš mūsų gali džiaugtis viena iš didžiausių dovanų – regėjimu; greta mūsų gyvena ir žmonės, turintys regėjimo sutrikimų ar yra visiškai akli.
„Vyturio“ gimnazijoje pertraukų metu socialinė pedagogė ir bibliotekos vedėja pakvietė mokinius pažinti neregio gyvenimą. Mokiniai, naudodamiesi Brailio abėcėle, mėgino perskaityti akliesiems skirtas knygas, parašytas Brailio raštu, vaikščiojo su baltąja lazdele, dalijosi išgyventais jausmais.

Kada ir kaip atsirado Baltosios lazdelės diena? Pasakojama, kad vieną 1930-ųjų metų dieną maža paryžietė padėjo pereiti per gatvę neregiui. Parėjusi namo ji papasakojo mamai ir pati pasiūlė mintį: daug kas padėtų neregiams, jei atskirtų, kuriam iš žmonių būrio reikia padėti. Ar jie negalėtų turėti kokį nors skiriamąjį daiktą – kad ir baltą lazdelę… Jau kitą dieną vedina savo mergaite motina nuėjo į vieną Paryžiaus redakciją ir paprašė paskelbti šį pasiūlymą visuomenei. Sulaukus begalės atsiliepimų, imta gaminti baltas lazdeles, o 1931 metų vasario mėn. Paryžiuje įvyko didelė jų dalijimo šventė, į kurią savo atstovą atsiuntė net šalies prezidentas. Tokios šventės tradicija įsigalėjo pamažu, tik per kelis dešimtmečius. Konkreti data – spalio 15 d. pasiūlyta JAV, ir nuo šeštojo dešimtmečio nebekeičiama. Aklieji mokomi vaikščioti, naudojantis baltomis lazdelėmis, todėl jiems skirta diena pavadinta šiuo vardu. Pasaulinė baltosios lazdelės diena Lietuvoje pradėta minėti nuo 1992 m.

Itin didelės reikšmės neregiams turėjo Brailio rašto išradimas. Jį 1829 m. išrado aklas prancūzų pedagogas Luji Brailis. Ant popieriaus lapų išspaudžiamos įvairių kombinacijų šešių iškilių taškelių figūros, per kurias vesdami rankomis aklieji gali skaityti. 1837 m. išspausdinta pirmoji knyga Brailio raštu – „Prancūzijos istorija“.

Šiuolaikinė kompiuterinė technika padeda akliesiems ir skaityti, ir bendrauti. Speciali programinė įranga geba paversti ekrane matomą tekstą į garsą. Naudodamiesi tokiomis programomis aklieji gali naršyti ir po internetą. Sukurti ir specialūs Brailio rašto ekranai, leidžiantys „matyti“ tekstą. Naudojant skanerius, galima įvesti reikiamą informaciją, o Brailio spausdintuvai gali atspausdinti tekstą Brailio raštu.

Socialinė pedagogė Irma Čiapaitė