Naudojimosi socialiniais tinklais saugumo rekomendacijos

Krizių valdymo centras, bendradarbiaudamas su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Valstybės saugumo departamentu, Vaiko teisių apsaugos tarnyba, parengė Naudojimosi socialiniais tinklais saugumo rekomendacijas, skirtas 6–12 klasių mokiniams.
Rekomendacijose paprastai ir išsamiai paaiškinama, kaip vyksta verbavimo procesas, kokios to pasekmės, ką daryti, per socialinius tinklus gavus iš nepažįstamojo pasiūlymą užsidirbti.
Įprastai vaikai ar paaugliai socialiniuose tinkluose iš nepažįstamų asmenų gauna pasiūlymą užsidirbti. Pradžioje vaikams sumokama, kad jie nufotografuotų nereikšmingus pastatus ar nupieštų grafičių ir atsiųstų nuotraukų. Vėliau gali būti prašoma nufotografuoti karinę techniką, karinius objektus, kareivius, jų gyvenamąją vietą. Jeigu vaikai prašymus įvykdo, rusų agentai prisipažįsta, kas esą, ir vaikus pradeda gąsdinti, kad už tokius veiksmus (bendravimą su priešų žvalgyba) jiems gresia ilgi metai kalėjimo. Bendradarbiavimas su priešų agentais laikomas Tėvynės išdavimu – tai sunkus nusikaltimas, už kurį taikoma baudžiamoji atsakomybė ir paaugliams.
Kai kurie vaikai išsigąsta bausmės ir, užuot apie įvykį pranešę tėvams ar savo šalies pareigūnams, toliau vykdo vis sunkesnes priešų žvalgybos pavestas užduotis: būna atvejų, kai vaikai dalyvauja padegant karinius objektus ar net padedant sprogmenis nurodytose vietose.
Jeigu vaikai, paaugliai Lietuvoje socialiniuose tinkluose gautų nepažįstamų ar mažai pažįstamų žmonių pasiūlymų už atlygį nufotografuoti pastatus, nupiešti grafičių ar atlikti kad ir visiškai iš pirmo žvilgsnio atrodytų nekaltus darbus, jie nedelsdami apie tai turėtų pranešti savo tėvams ir perduoti informaciją Valstybės saugumo departamentui (VSD) telefonu +370 700 70 007.
Net jeigu jau vaikai siuntė nuotraukas ar atliko kitą socialiniuose tinkluose nepažįstamų asmenų pavestą užduotį, būtinai nedelsdami turėtų pasikalbėti su tėvais, mokytojais ir kreiptis į VSD – tik taip gali apsaugoti save, šeimą ir artimuosius nuo didesnės nelaimės.
Kad mokiniai geriau įsidėmėtų pateiktą informaciją, rekomenduojame naudoti tokį planą:
- Atpažink
- Gavai žinutę iš nepažįstamo arba mažai pažįstamo žmogaus socialiniuose tinkluose?
- Tau siūlomas atlygis už keistus ar neįprastus veiksmus, pvz.:
- fotografuoti pastatus ar karinę techniką;
- piešti grafičius;
- atlikti kitus „nekaltus“ prašymus?
Suprask – tai gali būti pavojinga ir nesaugu.
- Įvertink
- Pagalvok, ar užduotis atrodo įtartina?
- Ar šis žmogus tau nepažįstamas?
- Ar prašymas atrodo neįprastas, keistas ar nepaaiškintas?
Net jeigu jau kažką atlikai, tai nereiškia, kad vėlu veikti. Svarbiausia – reaguoti laiku!
- Pranešk
- Nedelsdamas pranešk tėvams ar mokytojui.
- Susisiek su Valstybės saugumo departamentu (VSD) telefonu +370 700 70 007.
Pranešdamas gali apsaugoti ne tik save, bet ir savo artimuosius.