Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projektas „Baltų literatūros savaitė 2022“

Rugsėjo 19-23 dienomis gimnazija jau penktą kartą dalyvavo tarptautiniame Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projekte „Baltų literatūros savaitė 2022“.  Kaip ir kasmet projekto veiklas gimnazijoje koordinavo bibliotekininkės. Bibliotekoje parengta knygų latvių kalba paroda. Įvairias veiklas organizavo bibliotekininkės, geografijos mokytoja Lina. Jose dalyvavo 3, 4, 7, 8 klasių mokiniai.

Trečiokai mokėsi latviškai pasisveikinti, atsisveikinti, susipažinti. Mokiniai klausėsi latvių liaudies pasakų „Lapė ir ąsotis“, „Saulė, šaltis ir vėjas“. Pasakos labai patiko. Aptarė veikėjus, jų elgesį. Išgirdę pasaką „Mergaitė su žvaigžde kaktoje“ mokiniai iš karto prisiminė Pelenės istoriją.

Ketvirtos klasės mokiniai, su bibliotekininke prisiminę Latvijos sostinės pavadinimą ir vėliavos spalvas, mokėsi dainuoti grupės „Putnu Balle“ dainą „Divi engeli“. Išmokę dainos žodžius latvių kalba, ją atliko karaoke. Dainuoti nežinoma kalba jiems nauja patirtis, visgi kai kurie pastebėjo, kad dainoje yra žodžių, panašių į lietuviškus žodžius.

Septintokai žiūrėjo filmą apie Latvijos geografinę padėtį. Mokiniai ne tik susipažino su šalies gamta, bet ir klausėsi teksto latvių kalba. Po filmo viena mokinė išsireiškė „Tarsi suprantu, ką kalba, tarsi nesuprantu“. Išmokę pasisveikinti, atsisveikinti, susiskirstę į komandas mokiniai, linksmai nusiteikę, žaidė protmūšį apie Latviją.

Aštuntokai netradicinės geografijos pamokos metu atliko įvairias užduotis: į lietuvių kalbą vertė latviškus žodžius, skaitė, susiskirstę po du latviškai pasikalbėjo. Pamoka užbaigta smagiu protmūšiu apie Latviją.

Tarptautinis mokyklų bibliotekų projektas „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“, kuriame dalyvauja Lietuvos ir Latvijos mokyklos, kviečia moksleivius ir mokytojus dažniau paimti į rankas kaimyninės šalies rašytojų parašytą knygą, domėtis mus siejančia istorija ir kultūra. Nuo 2017 m. kasmet vykstančio projekto iniciatoriai – Jonavos rajono Žeimių mokyklos-daugiafunkcio centro bibliotekininkai, nuo 2018 m. projektas organizuojamas kartu su Vytauto Didžiojo Universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto  Letonikos centru. Projekto tikslas – skatinti Lietuvos ir Latvijos mokinių pažintį su kaimynine šalimi, stiprinti baltišką tapatybę. Siekiama plėsti mokinių akiratį, stiprinti komunikacinius ir skaitymo gebėjimus.

„Baltų literatūros savaitė“ vyksta laiku, kai Lietuvoje ir Latvijoje yra minima ir Baltų vienybės diena, ir rudens lygiadienis, ir Europos kalbų diena – visa tai suteikia puikią progą bendrauti mums visiems pažįstama draugystės kalba.

Bibliotekos vedėja Onutė Kazakevičienė