Taikos pr. 51, Kaunas, LT-50428
+370 37 332692, +370 37 332572
vyturiovm@vyturys.kaunas.lm.lt

Ką žinome apie kibernetines grėsmes?

Ką žinome apie kibernetines grėsmes?

Tyrimai rodo, kad Lietuvoje mokiniai apie saugų elgesį internete sužino iš mokytojų. Mūsų gimnazijos IT mokytojos įtraukė mokinius į Europos kibernetinio saugumo mėnesio minėjimo veiklas ir dalį pamokų spalio mėnesį paskyrė mokinių internetinio sąmoningumo ugdymui.

Vyresniųjų gimnazijos klasių mokiniai domėjosi socialiniais tinklais – kaip susidaro informacijos „burbulai“, kaip veikia socialinių tinklų reklama, kas yra troliai ir elfai, diskutavo apie suklastotus įrašus, netikras naujienas (fake news) ir mokėsi jas atpažinti. Apsilankę projekto „Saugesnis internetas“ svetainėje www.draugiskasinternetas.lt, sudalyvavo Kahoot! viktorinoje „Sukčiavimas internete“ ir varžėsi su kitais Lietuvos mokiniais dėl vertingų prizų (nugalėtojai paaiškės spalio 29 d.).

Paskutinę spalio savaitę 5-7, I-IV klasių mokinius IT mokytoja pakvietė susimąstyti, ar tikrai internete elgiasi saugiai. Kaip neužkibti ant sukčių kabliuko, kaip būti ne tik atsargiais, bet ir mokėti kritiškai vertinti informaciją, žinoti pagrindines saugaus elgesio taisykles – tokios buvo diskusijos IT pamokose, apie tai buvo mokomieji testai ir mokinių kuriamos pateiktys.

Spalio 25 dieną 7a, Ig klasių mokiniai ir gimnazijos bibliotekos vedėja kartu su kitų Lietuvos mokyklų atstovais dalyvavo nuotoliniame VI jaunimo forume „Šiandieniniai kibernetinio saugumo iššūkiai ir ką su tuo daryti?“. Kibernetinio saugumo ekspertas Evaldas Kerza jaunimui aiškino apie kibernetines ir informacines grėsmes ir kodėl yra svarbi elektroninės erdvės sauga. Mokiniai sužinojo, kokie kibernetiniai incidentai įvyko pasaulyje ir Lietuvoje, kokios žalos jie pridarė, kaip valstybės su tuo kovoja. Pasibaigus forumui, mokiniai pasidalino savo mintimis, ką sužinojo apie kibernetinį saugumą internete.

„Lietuva rūpinasi saugumu, ji yra 6 vietoje pagal kibernetinį saugumą pasaulyje. Per pusmetį Lietuvoje fiksuota 1780 kibernetinių incidentų. Mano patarimas – svarbių duomenų kopijas reikia saugoti atskirai nuo serverių.“ (Nerija)

„Mokėmės apie interneto saugumą, virusinius laiškus ir kad telefonai renka mūsų informaciją. Patarčiau viskuo netikėti internete ir nepasimauti.“ (Dominykas)

„Kalbėjome apie tai, kaip galima gauti virusus į telefoną per žinutes. Jeigu nulaužia ar pavagia prisijungimus, gali tavo vardu skelbti melą. Patariu pagerinti savo slaptažodį.“ (Matas M.)

„Patarčiau, kad susikurtų sunkesnius slaptažodžius, sudarytus iš įvairių raidžių, skaičių ir kitų ženklų.“ (Matas V.)

„Sužinojau, kad internetas nėra visiškai saugus; žmonės „nuhakina“ kitų žmonių profilius. Negalima aklai pasitikėti nežinomomis svetainėmis.“ (Karina)

„Prisimenu, kad pasakojo apie tai, kaip atskirti netikras svetaines ir melagingus pranešimus. Patarčiau, kad būtumėt atsargūs atidarinėdami neaiškias svetaines.“ (Vilius)

IT mokytojos Jolanta Leonavičienė ir Dalė Uždravienė