Taikos pr. 51, Kaunas, LT-50428
vyturiovm@vyturys.kaunas.lm.lt

Geresnį internetą kuriame kartu

Europos Parlamento iniciatyva vasario mėnesio antrą antradienį jau 16 metų švenčiama Tarptautinė saugesnio interneto diena SID (angl. Safer Internet Day). Ši iniciatyva skirta skatinti saugesnį ir atsakingą, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis ne tik Europos šalyse, bet ir daugiau kaip 140 valstybių. Elektroninė erdvė tapo mūsų gyvenimo dalimi, kur kiekvienas turi galimybę maloniai bendrauti, mokytis ar leisti laisvalaikį beveik kaip realiame gyvenime. Deja, tiek vaikams, tiek suaugusiems internete daug grėsmių ir nemalonių patyrimų. Kartu su visu pasauliu šiomis problemomis rūpinasi ir Lietuva. Respublikinio projekto „Draugiškas internetas“ komanda vasario 5 dieną šūkiu „Kurkime geresnį internetą kartu!“ pakvietė šalies mokyklas paminėti Saugesnio interneto dieną SID‘2019, atkreipti dėmesį į virtualiame pasaulyje vaikams kylančias grėsmes, ugdyti saugesnius interneto vartojimo įpročius.

Kauno „Vyturio“ gimnazijoje nemažai dėmesio skiriama saugaus interneto vartotojų įgūdžių ugdymui. Net 20 mūsų mokytojų, baigusių specialius mokymus, prisijungė prie respublikinės saugesnio interneto ambasadorių (SIA) bendruomenės ir įgytomis žiniomis dalinasi su savo mokiniais. Gimnazijos informacinių technologijų mokytoja Jolanta Leonavičienė Lietuvos Respublikos Seime vykusioje mokytojų konferencijoje (2018 m.) skaitė pranešimą apie „Vyturio“ gimnazijos patirtį telkiant bendruomenę saugesnio interneto idėjų sklaidai. Už nuolat vykdomas saugaus interneto ir IKT naudojimo veiklas ir mokyklos atitikimą aukštiems saugios elektroninės erdvės standartams 2018 metais gimnazijai buvo suteiktas Europos sertifikatas „Sidabrinis saugios e.erdvės ženklas“ (angl. Esafety Label for a safer school). Tokį ženklą iki šiol yra gavusios tik 5 Lietuvos mokyklos.

Šių metų vasario 4-9 dienomis Kauno „Vyturio“ gimnazijoje vyko Saugesnio interneto savaitės veiklos, skirtos SID‘2019 paminėti. Savaitės organizatoriai siekė kelių tikslų:
1. Šviesti gimnazijos mokinius, mokytojus ir tėvus apie vaikų rizikingo elgesio internete pavojus ir būdus, kaip jų išvengti.
2. Sužaidybinimo metodu įtraukti mokinius į prasmingą laisvalaikio leidimą internete naudojant mobiliuosius telefonus ir kompiuterius.

SID pamokos kitaip

Gimnazijoje jau tapo tradicija saugesnio interneto savaitės metu įvairių dalykų pamokose integruoti saugaus elgesio virtualioje erdvėje temas. Pradinių klasių mokiniai per dailės ir technologijų pamokas iš plastilino lipdė įvairius draugiško interneto simbolius. Savo darbelius išsiuntę lipdinių konkursui „Draugiškas internetas“, jie sulaukė organizatorių padėkų. Informacinių technologijų pamokose penktų klasių mokiniai išsiaiškino, kokie būna virusai, ko reikia, kad jie nepatektų į kompiuterius, ir surengė virtualią piešinių parodą-konkursą „Antivirusinė kovoja prieš virusus“. Geriausiai temą atskleidusį piešinį rinko visa Facebook bendruomenė! Septintos klasės mokiniai klasės valandėlėje aptarė elektroninių patyčių problemą. IT pamokose šeštokai ir septintokai žiūrėjo mokomuosius filmukus apie grėsmes internete, juos aptarė ir įtvirtino savo žinias atlikdami testą „Ar esi saugus internete“. Gimnazijos I ir II klasės mokiniams vyko integruota anglų kalbos ir informacinių technologijų pamoka „Online dating“ apie internetines pažintis ir jų pavojus. Vyriausieji gimnazistai, pasirinkę mokytis informacinių technologijų kursą, diskutavo šiuolaikiniam jaunimui ypač aktualia tema – apie autorių teisių ir asmens duomenų apsaugą ir atsakomybę už įstatymo pažeidimus. Po diskusijos kiekvienas galėjo įsivertinti savo elgesį atlikdamas ECDL testą „Bendradarbiavimo internete įgūdžių barometras“.

Virtualus žaidimas „Kiberzona“

Šiais metais „Vyturio“ gimnazijoje pirmą kartą vyko orientacinis žaidimas „Kiberzona“. Žaidimą organizavo IT mokytoja ekspertė J.Leonavičienė drauge su savo auklėtiniais, aštuntos klasės mokiniais. Žaidimo metu dalyviai galėjo naudotis tiek savo mobiliaisiais telefonais, tiek gimnazijos kompiuteriais. Suradę kiberzonas, mūsų kibernautai visą savaitę per ilgąsias pertraukas sprendė virtualias užduotis, dėliojo skaitmenines dėliones, šifravo QR kodus ir atliko kitas veiklas internete, atsakymus fiksavo užduočių lapuose bei rinko specialius ženklelius – antspaudus. Startavę pirmadienį, šventės uždarymui visi dalyviai, surinkę ne mažiau kaip šešis ženklelius ir taip „užsidirbę“ bilietą, penktadienį žiūrėjo animacinį filmą apie internetą. Prieš kino seansą visi dalyviai gavo lankstinukus su patarimais, kaip saugiai elgtis internete, o žaidėjai, išsprendę daugiausiai užduočių teisingai, buvo apdovanoti rėmėjų dovanomis ir diplomais. Paklausti, kas juos motyvavo dalyvauti šiame žaidime, mokiniai atsakė: „Galimybė laimėti bilietą filmui“, „Nes buvo galima gauti 10 už teisingus atsakymus“, „Buvo smagu spręsti užduotis“, „Pertraukos nebuvo nuobodžios“, „Nes galima buvo naudotis telefonu“, „Galėjau pasirinkti kokias noriu užduotis“, „Buvo pažadėti prizai“.

Saugesnio interneto savaitė gimnazijoje baigėsi, bet kupini entuziazmo mokiniai jau planuoja veiklas kitų metų SID savaitei. Geresnį internetą kuriame kartu!

Jolanta Leonavičienė, informacinių technologijų mokytoja ekspertė,
Saugesnio interneto ambasadorių (SIA) mokymų lektorė