Taikos pr. 51, Kaunas, LT-50428
vyturiovm@vyturys.kaunas.lm.lt

Erasmus+ projektas „ICT-YES“ – jaunųjų tyrėjų vizitas Lenkijoje

Birželio 5 – 10 dienomis Kauno „Vyturio“ gimnazijos aštuntų klasių mokinių komanda dalyvavo trečiajame Erasmus+ projekto „ICT-YES“ vizite. Mokymosi veiklų tema – medicininis paveldas. Mobilume dalyvavo virš dvidešimties mokinių iš 6 šalių – Lietuvos, Lenkijos, Italijos, Ispanijos ir Turkijos.
Pirmąją vizito dieną skirtingų šalių dalyviai pristatė savo šalių natūraliosios medicinos paveldą. Buvo labai įdomu atrasti bendras skirtingų šalių natūralios medicinos sąsajas – gydomųjų žolelių naudojimą, mineralinių vandenų naudą, medaus gydomąsias savybes bei prieskonių poveikį sveikatai. Po pristatymų laukė draugiškas susitikimas su Jaslo miesto meru, kuris nustebino žiniomis apie Kauną.
Kitomis vizito dienomis dalyvavome žolininkų paskaitose, gaminome natūralius gydomuosius preparatus, mokėmės, kaip gerai paruošti skirtingas vaistažolių arbatas, lankėmės kaimo turizmo sodyboje, garsėjančioje bičių ūkiu. Joje dirbdami grupėse mokiniai susipažino su natūralioje aplinkoje augančiomis vaistažolėmis, medaus nauda sveikatai bei gamino bičių vaško žvakes.
Įdomiausia ir aktyviausia buvo ketvirtoji veiklų diena, kai vykome į Veličkos druskų kasyklas bei Aušvico koncentracijos stovyklos muziejų. Įspūdingoje kelionėje po vieninteles pasaulyje nuo viduramžių veikiančias druskų kasyklas apžiūrėjome daugiau nei 3 km turistinį maršrutą. Veličkos kasyklos atspindi kalnakasybos technologijų pažangą ir vystymąsi, darbo organizavimo ir vadybos plėtrą. 1980 m. rugsėjo 8 d. šis „požeminis pasaulis“ buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo pirmojo sąrašo vienuoliktuką. Sužinojome daug faktų apie druskų gydomąsias savybes, dalyvavome lobių paieškoje ir išbandėme kasėjų darbą. Po ilgos požeminės kelionės vykome į gyvos istorijos pamoką Aušvico koncentracijos stovykloje. Apsilankymas joje nepalinko abejingo nei vieno dalyvio, daugelio akyse kaupėsi ašaros. Antroji pagal dydį koncentracijos stovykla buvo naikinimo stovykla. Čia įrengtos specialios dujų kameros ir krematoriumai, Aušvice žuvo iki 3 mln. žmonių. Aušvico-Birkenau valstybinis muziejus šį skaičių tikslina iki 1,1 mln., 90 proc. aukų buvo žydai iš beveik visų Europos šalių. Dauguma buvo nunuodyti dujomis Aušvico dujų kamerose; kiti mirė nuo nuolatinio badavimo, priverstinių darbų, negydytų ligų, atskirų egzekucijų ir „medicininių“ eksperimentų. 1947 m. aukų atminimui Lenkija pirmose dviejose stovyklose įsteigė muziejų.
Vizito metu mokiniai gyveno lenkų šeimose. Išsiskirti su naujais draugais buvo labai liūdna, bet atsisveikinome tikėdamiesi susitikti Kaune kito vizito, vyksiančio 2019 m. spalio 7- 12 dienomis, metu. Visos projekto veiklos finansuojamos programos Erasmus+ lėšomis.

Projekto koordinatorė Daiva Visockienė