Taikos pr. 51, Kaunas, LT-50428
+370 37 332692, +370 37 332572
vyturiovm@vyturys.kaunas.lm.lt

ARMONIKOS, BANDONIJOS KLASĖ

ARMONIKA – dumplinis muzikos instrumentas, žavintis savo egzotiškumu, įdomia kilmės istorija, garso išgavimo galimybėmis. Armonikos „gimimas“ siejamas su Vokietija ir F. Bušmano pavarde. 1921 metais jis pagamino mūsų dienų lūpinės armonikėlės prototipą, o 1923 metais sugalvojo prie šio instrumento pritaisyti dumples. Aukštyn pakeltos dumplės nuo svorio slinkdavo žemyn, išstumdamos orą į garso kanalą. Kaip muzikos instrumentas rankinė armonika (beje, pavadinta akordeonu) užpatentuota tik 1829 metais. Lietuvoje armonika paplito XIX a. viduryje. 1853 m. armoniką mini Antanas Baranauskas, kuria pats ir mokėsi groti. XX a. pr. armonikas pradėjo gaminti ir vietiniai meistrai Lietuvoje.
Armonikos tipo muzikos instrumentų grupei priskiriama ir mažytė lūpinė armonikėlė, ir dešimtį ar daugiau skirtingų registrų turintis koncertinis akordeonas, ir į vargonus labiau panaši fisharmonija. Visus juos vienija garso išgavimo principas, kai per tam tikras ertmes pučiamas oras virpina garso kanaluose įtaisytus metalo liežuvėlius. Kita vertus, net vieno tipo instrumentai, pagaminti skirtingose šalyse, pasižymėdavo tam tikrais konstrukciniais ar išvaizdos ypatumais, todėl jiems prigydavo saviti pavadinimai – vokiška armonika, Vienos armonika, Peterburgo armonika, rusiška armonika. Beje, tik rusiškoje standartizuotoje armonikoje vienu klavišu išgaunamas tas pats garsas glaudžiant ir tempiant dumples. Visose kitose armonikose jis kinta, panašiai kaip ir bandonijoje.

BANDONIJA. Turbūt Jums iškilo klausimas – o kas yra bandonija? Bandonija – tai liežuvėlinis dumplinis instrumentas, kuris priklauso armonikos šeimai. Lietuvoje, o tiksliau Žemaitijoje, ėmė plisti dar XIXa. antroje pusėje. Šį instrumentą labai pamėgo lietuvių liaudies muzikantai, juo grojo ne tik vyresnieji, bet ir vaikai. Visos melodijos ir grojimo technika buvo perduodama iš kartos į kartą. Be savo nepakartojamo skambesio bei įspūdingos formos, šis instrumentas dar išsiskiria ir tuo, jog jo klavišų garso aukštis tempiant ir glaudžiant dumples yra skirtingas!
Bandonija – ganėtinai egzotiškas, neįprastas instrumentas ir šiais laikais nėra daug pedagogų galinčių su ja supažindinti besidominčius vaikus. Tačiau pasaulyje žmonės vis dar prisimena, o kiti naujai atranda jos žavesį bei technines galimybes. Dabar šis instrumentas ypač populiarus Argentinoje.

Mokytojai