Taikos pr. 51, Kaunas, LT-50428
8 37 332692, 8 37 332572
vyturiovm@vyturys.kaunas.lm.lt

Apie bandoniją, mokytoją A.Kasperavičių ir jo mokinius

Apie bandoniją, mokytoją A.Kasperavičių ir jo mokinius

Yra toks šaunus instrumentas bandonija. Galbūt ji nėra gerai žinoma plačiam žmonių ratui, bet nuo to ji tampa tik dar įdomesnė, vertinga ir net šiek tiek egzotiška. Jos „šaknys“ prasideda Vokietijoje, tačiau dėl savo malonaus skambesio bei techninių galimybių įsitvirtina ir kituose regionuose. Įvairiais mitais ir legendomis apipinta bandonijos „kelionė“ iki Argentinos, kur lig šiol šis instrumentas yra netgi kultinis, neatsiejamas nuo temperamentingojo tango. Lietuvoje bandonijos labiausiai paplito Žemaitijoje nuo XIX a. II pusės. Kadangi Tauragės kraštas ilgus metus ribojosi su Vokietija, tai šiam instrumentui įsitvirtinti kaimynystėje susidarė  palankios sąlygos. Ji puikiai pritapo folkloro ansambliuose, kapelose, kai kada net pakeisdavo vargonų muziką mažų miestelių bažnyčiose. Šiuo metu bandonininkų Lietuvoje nėra itin daug, tačiau jų bendruomenė stipri, vieninga, rengianti festivalius, kursus bei kitus „sąskrydžius“. Mes itin didžiuojamės, jog šio instrumento specialistų turime ir savo Muzikos skyriuje. Šį kartą norim pasidžiaugti puikaus mokytojo metodininko ALGIRDO KASPERAVIČIAUS ir jo klasės mokinių pasiekimais. Jie aktyviai ir sėkmingai vysto savo veiklą, dalyvauja įvairiuose renginiuose, savo muzika gražina žmonių gyvenimus.

Šių metų rugpjūčio 18-20 dienomis Kelmėje vyko bandonininkų kursai, kuriuose buvo dalinamasi patirtimi, aktualiais muzikams klausimais. Juose paskaitą „Kauno bandonijos istorija ir mokymosi metodai bei principai“ skaitė ir mūsų skyriaus mokytojas metodininkas Algirdas Kasperavičius. Jis taip pat koncertavo su bandonininkų ansambliu „Kauno bandonija“.

Rugsėjo 12 dieną kartu su „Kauno bandonijos“ muzikantais jau ketvirtą kartą buvo pakviesti filmuotis LRT laidoje „Duokim garo“. Čia sėkmingai pasirodė mūsų skyriaus mokiniai JUSTINAS JANUŠAS (3 klasė ), VIDMANTAS PALECKIS (4 muz. išplėstinio klasė) bei jau absolventas, baigęs muzikos mokyklą ir neapleidęs muzikavimo JOKŪBAS GOSCEVIČIUS.

Rugsėjo 18-19 dienomis jaunimas iš visos Lietuvos rinkosi į tradicinį tarptautinį vaikų ir jaunimo folkloro festivalį “ Baltų raštai – 2020″. Festivalio metu vyko koncertai, vakaronės, parodos, mokymai. Dalyvavo VIDMANTAS PALECKIS (4 muz. išplėstinio klasė), JUSTINAS JANUŠAS (3 klasė) bei buvęs „vyturietis“ – JOKŪBAS GOSCEVIČIUS.

Rugsėjo 27 dieną Gelgaudiškio kultūros centre tradiciškai rinkosi šauniausi šalies armonikieriai. Čia itin šauniai pasirodė ir sulaukė padėkos už profesionalų pasiruošimą mūsų skyriaus mokinys VIDMANTAS PALECKIS (4 muz. išplėstinio kl.) bei jį ruošęs mokytojas metodininkas ALGIRDAS KASPERAVIČIUS.

O šių metų spalio 21 dieną Kauno Arkivyskupijos didžiojoje salėje vykusiame XXXV-ame tarptautiniame folkloro festivalio „Atataria lamzdžiai“ koncerte „Šermuonėli, tu gražus žvėreli“ vėl savo muzika žavėjo „Vyturio“ gimnazijos Muzikos skyriaus bandonininkai: VIDMANTAS PALECKIS (4 muz. išplėstinio klasė), JUSTINAS JANUŠAS (3klasė) ir jau absolventas JOKŪBAS GOSCEVIČIUS.

Panašu, kad šis ruduo mūsų bandonininkams buvo itin derlingas. Smagu, kad mokiniai gali save išreikšti ir už gimnazijos ribų, kad juos ruošiantis mokytojas neapsiriboja vien klasės sienomis. Linkime plačių skrydžių ir ateityje…O pabaigai – citata, kuria kaip tik čia norisi dalintis….“ Laiminga ta šalis, kurioje protingiausi ir doriausi tampa Mokytojais.“ /Sokratas/

Muzikos mokytoja Gailė Markevičienė